שפת הגוף של כלבים

בכדי לתת לכלב שלך את כל הדברים שהוא צריך עליך להבין מה הוא רוצה אבל מכיוון שהכלב לא מדבר עליך לפענח את שפת הגוף של הכלב. כלבים משתמשים בשיטות שונות בכדי לתקשר אתנו בהבעות פנים, יציבות, קשקוש בזנב ואפילו בעיניים שלהם. עליכם להבין את שפת הגוף של הכלב ולעזור לו במצבים שונים ובמיוחד במצבים מול בעל חיים אחר שמהווה עליו סכנה.

כלב מפחד

כשכלב מפחד הוא יימתח את האוזניים שלו לאחור וישאיר אותן צמודות לקרקע עיניו יהיו צרות ולא יסתכל לך בעיניים אלא מוסטות לצד, הזנב שלו יהיה בין הרגליים ולעיתים הכלב גם ירעד. כאשר כלב מפחד הוא עלול לבכות או לנהום במקרה קיצון הכלב עלול לחשוף את השיניים שלו ואפילו לתקוף בכדי להגן על עצמו. לעיתים רחוקות יכולה להיות בריחת שתן מרוב פחד. אם ראיתם כלב שמפחד ואתם לא מכירים אותו רצוי מאוד ועדיף להתרחק ממנו בזהירות וברוגע, במידה ואתם הבעלים של הכלב אל תענישו אותו על ההתנהגות הזו אלא עליכם להרגיע אותו ולקחת אותו למקום אחר שירגיש בטוח ומוגן אפשר ורצוי להביא לו חטיף טעים בכדי להעלות לו את הביטחון ויבין שאתם דואגים לו ושומרים עליו. 

כלב אגרסיבי 

כאשר כלב נוטה להיות אגרסיבי, ללא שליטה ועלול להתנפל על בעליו/כלבים אחרים בכל רגע נתון. זהו כלב שחושף שיניים נואם או נובח בנוסף לכך האוזניים של הכלב מתוחות לאחור הזנב שלו ישר כמו סרגל הראש שלו זקוף קדימה והשערות שעל גבו עומדות. במידה ושמתם לב שיש כלב כזה בסביבתכם תתרחקו משם באיטיות מבלי ליצור קשר עין או הפגנת פחד. אסור בשום אופן לברוח, כאשר תברחו מהכלב אתם עלולים לסכן את עצמכם יותר בכך שהכלב יתקוף אתכם. אם הכלב שלכם הפך לכלב אגרסיבי/תוקפן ממליצים לכם לקחת אותו לאילוף. 

כלב עם ביטחון עצמי גבוהה 

כלב עם ביטוח עצמי גבוהה הוא ידידותי לסביבה ולא מאיים כלל, בדרך כלל כלבים כאלו מתאפיינים עם עמידה בראש זקוף, עיניים נוצצות, זנב זקוף למעלה שזז בתנועות קלות ימינה ושמאלה או ללא תנועה כלל ופה פתוח מעט. כלבים עם ביטחון עצמי גבוהה הם רגועים ולכן אפשר להתקרב אליהם ולהתחבר איתם. 


כלב עם שמחת חיים

כאשר תפגשו כלב עם שמחת חיים הוא יהיה שמח לראות אתכם בין אם תחזרו הביתה מעבודה או סתם אם ראה אתכם בפעם הראשונה והתרגש לראות אתכם. כלבים שמחים ינענעו בזנב שלהם במהירות רבה, האוזניים שלהם היו שמוטות כלפי מטה לפעמים הוא יפתח את הפה שלו ויתנשף בקלות. 

כלב צייתן

 אם רציתם לדעת האם הכלב שלכם צייתן עליכם להשים לב כי הוא מוריד את הראש שלו כלפי מטה המבט שלו מופנה לכיוון אחר והכלב "מעמיד פנים" שהוא עסוק בדברים אחרים בכדי שהוא לא יעורר בעיות כלל. הכלב הוא עדין ולא מאיים בנוסף לכך במידה וירצה לשחק הוא יבוא לבעלים שלו ויבקש ממנו לשחק. 

תנוחת הגוף של הכלב

כאשר הכלב מנסה להיראות גדול יותר הוא יזיז את הגף שלו קדימה, נפנף בזנב שלו לשמיים, האוזניים שלו יהיו זקופות והמבט שלו יהיה ישר, כך הוא ירגיש ביטחון עצמי גבוהה. לעומת זאת כשכלב מרגיש מפוחד הוא ינסה להיראות קטן יותר, האוזניים שלו יהיו מוטות לאחור, הזנב שלו יהיה בין הרגלים הראש יהיה קרוב לרצפה והמבט שלו לא יצטלב עם המבט שלך. כלב שבא לאיים הוא יתקדם לאט יעמוד זקוף, השערות שעל הגב שלו יהיו סמורות והמבט שלו ינעל על נקודה אחת.


 הבעות פנים 

הבעות הפנים של הכלבים יכולות להיראות שמחות, כעוסות, מתלהבות, מדוכאות וכו... כשכלב שמח האוזניים שלו שמוטות, הפה שלו רגוע (לפעמים גם פתוח) והמבט ללא מתחים. במידה וראיתם כלב שהאוזניים שלו מוטות לצדדים, העיניים שלו מביעות דאגה וחוסר מנוחה (כאילו הוא מחפש איום קרוב) הכלב מודאג עליכם לתת לו יותר תשומת לב ולהראות לו שהוא במקום מוגן. אם הכלב אגרסיבי ורוצה לתקוף העיניים שלו יפנו קדימה וגם כן האוזניים שלו בתיאום. כאשר הכלב מפוחד האוזניים שלו יפנו לאחור ועיניו יתחמקו ממגע ישיר.

זנב הכלב

הזנב של הכלב הוא אחד האמצעים הכי טובים להבנת הכלב הזנב יכול להסביר לנו אם הכלב לחוץ, שמח, ידידותי עצבני וכו... כשכלב שמח והוא ידידותי הזנב שלו יזוז מצד לצד במהירות (קשקוש בזנב) ולא יראה שום מטח. לעומת זאת כשכלב אגרסיבי ויכול להיות שהוא ירצה לתקוף אנחנו נראה את הזנב שלו סומר ולא זז לשום כיוון. במידה ואתם רואים את הזנב של הכלב זז לאט ימינה ושמאלה הכלב מנסה להבין את הסיטואציה ועוד לא החליט מה קורה. כאשר הכלב מפוחד אנחנו נראה את הזנב שלו מתקפל בין הרגליים, במידה וראיתם את הכלב שלכם במצב זה חזקו אותו ותנו לו ביטחון.

טואול - בניית אתרים