מזונות שאסור לכלב לאכול

כמו שאנחנו יודעים החוש הכי טוב וחד אצל הכלבים הוא חוש הריח. כל פעם שאנחנו מתיישבים לאכול או מכינים אוכל במטבח חברינו הטוב יצוץ מאיזו פינה וירצה לקבל חתיכה מהאוכל אבל מה מותר להביא לכלב לאכול? ומה אסור להביא לכלבים לאכול? למזלכם אנחנו רשמנו לכם רשימה של מאכלים שמותר ואסור לכלב לאכול (תמונה) המאכלים שאסור להביא לכלב שלנו לאכול בשום אופן! הם:

אבוקדו 

אבוקדו מכיל חומר בשם פרסין, החומר הזה לא מזיק לנו (מי שלא אלרגי) אך במידה ותביאו לכלב שלכם כמויות גדולות של אבוקדו המצב יהיה מסוכן ורעיל מאוד לכלב שלכם. הפרסין נמצא בעלים, זרעים, קליפות של פירות ובאבוקדו עצמו.

אלכוהול

כל סוגי האלכוהול (בירות, ליקר, יין, וודקה ו-וסיקי) לא בריאים לכלבים. מאחר ואלכוהול משפיע על הכבד והמוח של הכלב ובני האדם בדומה לבני האדם, דרושה כמות קטנה מאוד בכדי להזיק לכלב שלכם. גם כמות קטנה בלבד של אלכוהול (ככוס אחת) יכולה לגרום להקאות, שלשולים, דיכוי של מערכת העצבים המרכזית של הכלב, בעיות בקואורדינציה, קשיי נשימה תרדמת ובמצבים מסוים למוות. 


שום ובצל 

שום ובצל יכולים להרוס את תאי הדם האדומים של הכלב ולגרום לאנמיה. אכילת שום ובצל בכמויות קטנות או גדולות יכולות לגרום להרעלה חמורה מאוד וסימני ההרעלה הם חולשה, הקאות, חוסר תיאבון, קוצר נשימה ועייפות מוגברת.

תה קפה וקפאין

קפאין בכמויות גדולות עלולות להיות קטלניות במיוחד לכלבים. לצערנו הרבה אין טיפול בהרעלה. סימני ההרעלה הם חוסר מנוחה, נשימה מהירה, דפיקות לב מואצות, רעידות של השרירים, עיוותים ודימומים. בנוסף לתה וקפה אפשר למצוא את הקפאין בקקאו, שוקולד קולה ומשקאות אנרגיה השונים. 

ענבים וצימוקים

ענבים וצימוקים עשויים לגרום לכשל הכליות של הכלבים, ומספיקה כמות קטנה מאוד בשביל לגרום להם נזק. סימן מוקדם לכך הוא הקאות חוזרות והכלב יהפוך לחלש בין רגע אפאתי ומדוכא. 

חלב ומוצרי חלב

 בתקופת הקיץ יכול להיות מאוד מפתה להביא לכלב איזה ארטיק לצנן אותו למעשה עדיף שלא תעשו זאת מכיוון שמוצרי חלב עשויים לגרום לשלשולים ובעיות עיכול ובנוסף לכך עלולים לגרום להתפתחויות של אלרגיה למזונות. 


אגוזים ושקדים 

אסור לאפשר לכלבים לאכול אגוזים ושקדים עקב סכנת חנק. בנוסף אגוזים ושקדים מסויים מכילים קליפות רעילות לכלבים. 

ממתקים

 סוכריות, מסטיקים, משחות שיניים, מאפים ומאכלים "דיאטטיים" שונים ממותקים באמצעות ממתיק מלאכותי בשם קסילטול. הקסילטול יכול לגרום לעלייה חדה ברמת האינסולין בדם של הכלב והתוצאה מכך יכולה להיות מסוכנת לכבד ולגרום לו לכשל מערכתי בגלל שהסוכר בדם לאחר מספר דקות צונח. הסימנים הראשונים שיכולים להיות כאשר המצב מחמיר הם: הקאות, עייפות וחוסר קואורדינציה. במידה ולא נטפל במצב הכלב עשוי לסבול מפרכוסים ועוויתיים. כשל בכבד מתרחש בתוך מספר ימים. 

שוקולד

 רוב האנשים יודעים ששוקולד מסוכן לכלבים. ובשוקולד מצוי חומר בשם תיאוברומין הרעיל לכלבים. התיאוברומין נמצא בכל סוגי השוקולד ולכן כל סוגי השוקולד הם מסוכנים מאוד לכלב. התופעות של אכילת שוקולד הם הקאות, שלשולים וצימאון מוגבר. במידה והכלב אכל כמות גדולה מאוד של שוקולד הוא עלול לסבול מהפרעות בקצב הלב, רעידות, פרכוסים ומוות!!!.


עצמות ושומן

שאריות של האוכל שמכיל עצמות וחתיכות שומן שאנשים לא אוכלים לא מתאימים גם לכלבים. שומן רב בין אם הוא מבושל או לא עלול לגרום לדלקת בלבלב. ולמרות שעצמות נראות כמאכל טבעי לכלבים הן נוטות להישבר לשבבים חדים מאוד ועלולים לגרום לבעיות עיכול במקרה הטוב ובמקרים הפחות טובים לחנק, קרע במערכת העיכול וחסימת המעיים. 

אפרסקים ושזיפים

הבעיה העיקרית בפירות האלו היא הגרעינים והחרצנים שנמצאים בתוכם, הם עלולים לגרום לדלקות חמורות במעיים. 

מלח

לא מומלץ ואף אסור לתת לכלבים מזונות מלוחים כמו צ'יפס. צריכה מרובה של מלח מגבירה את הצמא שלהם ועלולה לגרום לעודף נתרן. במקרים חמורים מאוד המצב יכול להסתיים במוות!. 

תרופות

 תרופות המיועדות לבני אדם הן מאוד רעילות ומסוכנות לכלבים ולכן כאשר אנחנו מביאים לכלבים תרופות עלינו לוודא שהתרופות מותאמות לכלבים

ומה מותר לכלב שלכם לאכול?

המזונות שמותר להם לאכול (במידה כמובן) הם: גזר, קישוא, מלפפון, בננות, תפוחים, תותים, אבטיח, תפוח אדמה אפוי, ברוקולי, כרוב, חצילים, פלפלים  ואורז לבן מבושל. כלבים הם סקרנים מטבעם והם נוטים ל"חקור" את העולם באמצעות הפה שלהם. במידה והכלב שלכם אכל את אחד המזונות שאסור לו לאכול מומלץ לשמור מספרי טלפון לשעת חירום של הווטרינר שלכם ולצלצל אליו בהקדם האפשרי. 

*כל הכתוב לעיל אין מהווה תחליף לייעוץ מקצועי אצל וטרינר. אנא אל תקחו סיכונים עם הבריאות של הכלב שלכם - אם אתם לא בטוחים באוכל מסוים, פשוט אל תתנו אותו לכלב שלכם.*

טואול - בניית אתרים