למה תוכי תולש את הנוצות שלו

בעלי התוכים יודעים כי נוצותיו של תוכי נוטות לנשור באופן טבעי. אך עם זאת לעיתים אפשר לראות כי התוכי תולש לעצמו את נוצותיו בצורה מוגזמת. 

תלישת נוצות חריגה מתרחשת כאשר התוכי תולש לעצמו את הנוצות בכמויות גדולות בפעם אחת.

תלישת הנוצות יכולה להיגרם ע"י מספר סיבות, וחשוב מאוד להבין מה הבעיה ולטפל בסימפטומים אשר עלולים להפוך קשים וחמורים עם הזמן.

במידה ושמתם לב לך אנו ממליצים ומחייבים אתכם לפנות לווטרינר.


הסיבות אשר תוכי תולש את נוצותיו הן:

1.עלינו לקחת את התוכי לווטרינר לבדיקה בכדי לשלול מחלות וטפילים כמו: חיידק הקלמידופילה.

2.תוכים עלולים להיכנס לדיכאון ולתלוש את נוצותיהם עקב חוסר צומת לב, עלינו לשנות את התנהגותנו כלפיו ולהשתמש בחיזוקים כמו ליטופים, מתן חטיף אהוב כאשר התוכי מתנהג "יפה".

על התוכי ללמוד ולהבין כי כאשר ההתנהגות הרצויה תגרום לו לזכות ולקבל תשומת לב רבה וההתנהגות הלא רצויה (תלישת נוצותיו) תגרום להתעלמות.

3.תזונה לקויה גורמת לתלישת נוצותיו.

4.במגוון רב של מקרים כאשר תוכי עובר לבית חדש הוא מפסיק את מריטת נוצותיו. ולכן שינוי הסביבה כמו בית חדש, חדש או כלוב חדש ישיגו תופעה דומה.

אז מהן דרכי הטיפול אשר עוזרים לתוכי להפסיק לתלוש את נוצותיו

ישנן מספר דרכים אשר עוזרות לתוכי להפסיק לתלוש את נוצותיו, אחת הדרכים הכי יעילות אשר גורמות לתוכי להפחית את היקף המריטות היא הסחת דעתו המלאה.

עליכם למלא את כלובו בענפים וצעצועים שאותם התוכי יוכל לנשוך, תוכי עסוק יפחית את תלישת הנוצות כיוון שהוא פחות משועמם.

ריבוי צעצועים גורמים לתוכי להתעניין במגוון רב של דברים אשר יוכל לנשוך עד כדי כך שלא ידע מה הצעצוע הבא שהוא עומד לשחק אתו.

דרך נוספת אשר גורמת לתוכי להפחית את תלישת הנוצות הינה "הוצאת אנרגיה" ע"י כך שנגרום לתוכי לנפנף בכנפיו. 

הדרכים אשר התוכי ינפנף בכנפיו הינם לקיחת התוכי בידיים, כאשר אנחנו מלטפים את התוכי והוא נהנה בחברתנו או כאשר אנחנו מדברים תשימו לב כי התוכי ינפנף בכנפיו.

אחת הדרכים הידועת כ"תרופת סבתא" היא מקלחות תכופות ונוסף לכך גם מאוד מומלצת.


אם כך אז איך נדע מה הסיבה הספציפית המשפיעה על התוכי?

כמו לכל אדם או בעל חיים. תוכים צריכים להיות פעילים בכדי לשמור על תפקוד תקין ומלא.

ומאוד חשוב להבין את האיזון הדרוש לתוכי שלכם.

לדוגמא תוכים אשר פעילים ביתרה או שלא פעילים כלל, עלולים לתלוש לעצמם את הנוצות. עליכם לוודא כי לתוכי שלכם יש צעצועים או ענפים בכדי להנעים את זמנו. 

אך גם את האפשרות לנוח בשקט ללא גירויים מסביב.

לפעמים תוכים יתלשו את נוצותיהם עקב לחץ הנגרם עקב מעבר דירה או שינוי מקום.

תלישת ושבירת נוצותיו מצריכות אבחון וטיפול ווטרינרי. בכדי שהווטרינר יערוך את הבדיקות המתאימות ולגלות את הגורם לבעיה של התוכי. בבדיקה רפואית אצל הווטרינר הוא ישאל אתכם על התזונה של התוכי, מקום מגוריו(בתוך הכלוב או חופשי בבית). סוגי הצעצועים אשר הוא משחר איתם ובנוסף לכך ישאל אתכם האם הוא מתראה עם בע"ח נוספים בבית בכדי לאבחן את מצבו כראוי.

חשוב מאוד לזכור כי תלישת נוצות הינו מצב לא פשוט. וכבעלים אנחנו רוצים לשמור על איכות החיים של התוכי שלנו(או כל חיית מחמד אחרת שלנו). 

באנימל זו ממליצים מאוד ליצור קשר עם וטרינר ולפנות אליו למתן קבלת טיפול רפואי בהקדם אם אכן שמנו לב לבעיה זו או כל תופעה חריגה אחרת המשפיעה על מצבו הגופני או הנפשי.

טואול - בניית אתרים